Kapadokya Peri Bacaları

Kapadokya Peri Bacaları

Kapadokya Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?  Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir ?

Nevşehir’e 7 km uzaklıkta bulunan Kapadokya Peri Bacaları yaşınız kaç olursa olsun gittiğiniz zaman size ‘’Burada gerçekten periler mi yaşıyordu?’’ diye düşündürecek cinsten. Kapadokya Peri Bacaları sadece Türkler için değil yabancılar için de oldukça ünlü. Birçok yabancı sitenin gezmeniz gereken yerler listesinde Kapadokya’yı üst sıralarda görebilirsiniz. Kapadokyanın size farklı gelecek olan havası ve çevresi başka bir çağda, hatta başka bir gezegende geziyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlayabilir. Çünkü bu doğal güzellik hiçbir yerde görmediğiniz cinsten. Sabah hava aydınlanmaya yakın uyandığınızı ve manzarayı izlemek için dışarı çıktığınızı düşünün. Tam güneş doğarken Kapadokya’nın o muazzam manzarasını çerçeveleyen ve yavaş yavaş havaya süzülen onlarca balon hayal edin…

Peri Bacaları

Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Bu doğaüstü gibi görünen oluşumlar aslında doğanın kendi kendine oluşturduğu doğal bir şeydir. Kapadokya’da bundan 60 milyon yıl önce iç deniz olduğu düşünülür ki bölgedeki arkeolojik bulgularda deniz canlılarına ait fosillerin çıkması bu düşünceyi doğrular. Harekete geçen yer kabuğu ile birlikte yer altında bulunan lavlar, oluşan çatlaklardan dışarı çıkar ve milyonlarca yıl sürecek olan süreç başlar. Uzun yıllar süren lav akışı bulunduğu yerdeki denizi kurutur ve kuruyan denizin bulunduğu bölgedeki çukurlar lav ile dolmaya başlar. Yani bu çukur bölgeler olmasaydı, peri bacaları oluşamazdı. Epey bir yıl daha geçtikten ve yanardağlar da söndükten sonra akarsular görevi devralır. Sertleşen lavın üzerine akan sular kayayı aşındırıp derin vadiler oluşmasını sağlar. Vadilerin yamaç kısımları ise rüzgarın aşındırması ile dalgalı bir görüntüde olur. Lavların katmanlardan oluşması ve çok güçlü esen rüzgar peri bacalarının baca kısmının oluşmasını sağlamıştır. Ne yazık ki bu rüzgar aşındırmaları devam edecek ve zamanla bu baca kısımları düşecek sonrasında peri bacaları yok olacaktır. Siz de zamanınız varken mutlaka gidip görün ki ileride çocuklarınıza veya torunlarınıza orada çekindiğiniz resimleri gösterirken tek derdiniz onları photohop olmadığına ikna etmek olsun.

Kapadokya Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Havayolu ile ulaşım

Nevşehir havaalanı il merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. İnsanların Nevşehir’e gelmelerinin sebepleri çoğunlukla Kapadokya Peri Bacaları olduğu için havaalanında buraya bir araç bulmanız çok kolay. 15-20 dakika içerisinde havaalanından Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım

Uçağa binme korkusu olanlar ya da uçak biletlerini çok pahalı bulanlar için en güzel tercih elbette ki şehirler arası otobüstür. Ayrıca birçok otobüs firmasının Nevşehir’de Kapadokya servisi de bulunuyor.
Şahsi araç ile ulaşım aralarından size en konforlu bu gelebilir. Tabii ki kendi aracınla kendi istediğin yere gitmek, istediğin zaman mola vermek gibi seçenekler daha cazip. Haritanızı açıp rota belirledikten sonra hiçkimseye sormaya gerek kalmadan Kapadokya’ya varabilirsiniz.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Tarihi yerleri gezin

Kapadokya’nın her köşesinde farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan yapıtlar var. Bunlardan çoğunun tarihi Katolitik döneme, Hititlere uzanacak kadar eski. Hristiyanların Roma baskısından korkarak ve sürekli kaçarak yaşadığı vadilerde kiliseler, medreseler, kayaların içlerine oyulmuş evler görebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi’de mutlaka görün diyebileceğim bir yer. Ihlara’nın gizli cenneti, kaleleri,camileri, kaya mezarları, türbeleri saymakla bitmez. Zamanınızın yettiği kadar buraları gezmeye özen gösterin çünkü herbirinin size hissettirkikleri bambaşka güzellikte olacak.

Yeraltı şehirlerine inin

Dünyanın merkezine yolculuk edeceksiniz. Bu yeraltı şehirleri müthiş bir mühensizlik zekasıyla ve matematik kullanılarak yapılmış. O kadar derin ki en derine halen daha inilememiş. Onlarca metlre derinliği olduğu tahmin edilen yeraltı şehirleri binlerce insanın ve hayvanın nefes alabileceği kılcal hava kanalları ile donatılmış. Kapadokya da şuan bilinen 36 yeraltı şehri var. Bunlardan en büyüğü tarihi M.Ö. 3000’lere dayanan Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehri.

Vadilerde Yürüyün

Trekkingi seven gezginlerdenseniz Kapadokya da yapacağınız en keyifli şeylerden bir tanesi de bu yürüyüş olacaktır. Vadiler sadece yürüyüş parkuru değil, aynı zamanda kayaların içine oyulmuş tarihi kiliseleri, yaşam alanlarını, peri bacalarını da üzerine dizmiş mücevherler. Herkes tarafından keşfedilmiş ve uğrak yeri olmuş Güvercinlik Vadisi, Güneşin batışı denildiği zaman akla gelen Kızıl Vadi, romantizmi çağrıştıran Aşk Vadisi, Zelve, Paşabağı görülmeye değer vadiler.

Kapadokya Balonlar

Balon turlarına katılın

Kapadokya’da bulutların arasından geçeerek aşağıda mükkemmel manzarasıyla duran peri bacalarını izlemek, rüzgarın keyfine göre dalgalanıp rüzgar ne tarafa o yere inmek kendinizi en özgür hissettiğiniz anlardan biri olacak. Hayatınıza eşsiz bir anı ekleyecek kadar kalıcı olan Kapadokya balon tutuna katılmak için bölgede profesyonel olarak çalışan firmalarla irtibat kurabilirsiniz. Kapadokya’da yapılacak şeyler arasında balon turunu en farklı aktivite olarak şiddetle tavsiye ediyoruz. Daha gün doğmadan doğanın uyanışını, peribacalarının muazzam duruşlarını güneşin gözlerini açışını unutmayın. Kapadokya balon turu biraz pahalı bir aktivite olsa da inanın ödeyeceğiniz paranın her kuruşuna değecek.

Avanos’ta çömlek yapın

Avanos’un merkezinde bolca karşılaşacağınız ve ‘chez’ olarak isimlendirilen yerlerde içinizdeki sanatçının neler yapabileceğini göreceksiniz. Çarkın başında oturup kilin avuçlarınız arasında şekillenmesini, bir vazoya ya da bir testiye dönüşmesini izleyin. Çömlek yapmak günümüzde terapistlerin bile ruh sağlığına iyi geldiğini düşündüğü şeylerden birisidir. Bunu yaptıktan sonra ne denli rahatlayacağınızı kendiniz düşünün.

Bölge aslında Orta Anadolu’nun şarapçılık denildiğinde ilk akla gelen üzüm cenneti. Emir üzümleri ile üretilen beyaz şarapların namı ise sınırları aşıp dünyaya kendini tanımış. Hititlerden bu zamana kadar ekilen bağlar üzümlerin kalitesini ise bölgenin tüflü toprağına borçlu. Tüflü toprak hem asmaların iyi üzüm vermesini ve haşerelerden korumasını, hem de kolay oyularak mahzen oluşmasını sağlıyor.Kayalara oyulmuş mahzenler yaz kış sabit ısıları ile şaraba kaliteli bir olgunluk katıyor. Nevşehir civarında büyüklü küçüklü birçok şarap üreticisi bulunmasına rağmen Ürgüp Turasan ve Uçhisar Kocabağ Şarapçılık Kapadokya’nın en eski ve en ünlü şarap üreticilerinden. Bol ödüllü şarap çeşitlerini tatmak ve satın almak için buralara da uğramanızı tavside ediyorum.