Kaş Tatili ve Eşsiz Manzarası

Kaş Tatili ve Eşsiz Manzarası

Kaş nerede? Kaş'a nasıl gidilir?

Antalya ve Fethiye körfezi arasındaki 'Teke Yarımadası' olarak bilinen Yarımada’nın içerisinde yer almaktadır. Akdeniz’in o vazgeçilmez iklimi Kaş’da doyasıya hissedebilirsiniz. Sıcak ve kurak geçen yaz mevsimi kışın yerini serin ve yağışlı hale çevirir. Fakat ne kadar akdeniz iklimi de desek, sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminde desek Akdeniz Bölgesi’ndeki en düşük yaz gündüz sıcaklarına sahip yer burasıdır. Bu farklı ve cazip özelliğinin dışındaki diğer çekici gelen farklılığı ise kıyıdan yaklaşık 2 kilometre açıklıkta olan Neis Adası’na komşu olmasıdır. Antalya'ya uçakla gelip, Kemer, Kumluca, Finike yolunu izleyerek Kaş'a ulaşabilirsiniz.

Evet, şimdi esas bahsetmek istediğim yere gelecek olursak sizlere tatil yapmanız dışında içinde ülkemizin bir çok bölgesi gibi burası da farklı medeniyet ve kültürlere sahip bir bölgedir. Butik otelleri ile ünlüdür. Böylece size fazla merak uyandıracak antik kentleri, tarihi önem taşıyan yolları, doğa harikası plajları, kanyonları, şelalelerinden bahsetmek isterim. Yani ‘Kaş’ da dinlenmek dışında ne yapabilirim.

Meis Adası

Benim için Kaş’ı Kaş yapan Kaş’ın en güzel ama en güzel manzarası olan o Meis Adasını mutlaka 10 dakika da bir hemen gidip görün derim. Kendi halinde kendini doğanın güzelliklerine bırakmış bir Ada. Kaş’ta nerede olursanız olun gözünüze ilişecek olan adaya zaten merakınız artacaktır. Yunanistan’ın ana karaya en uzak adalarından biri Neis Adası küçük ve sevimli bu adada belki de kendinizi bulacaksınız.

Yeşil pasaportunuz yoksa Yunan Adaları Vizesi ile günü birlik feribotla 25 ile bir adanın çıkartabilirsiniz.

Meis Adası

Saklı Kent Kanyonu

Benim için burası macera kanyonu oldu. O kadar ilginç yollardan geçiyorsunuz ki acaba daha farklı neler var bu kanyonun içinde diye merakta ve hayret içinde kalıyorsunuz. Yani kalmamak mümkün değil. İçinde bulunduğunuz yürüyüş parkuru yani öyle sıradan bir parkur değil. İçinde bulunduğunuz yürüyüş dolu bir parkur ve bu parkurlarda suyun yüksekliği değişiklik gösteriyor. Düşünsenize sular için de yürürken suyun bir den yükseldiğini ama korkmayın en fazla bele kadar yükseliyor sular ama bence çok heyecan vericidir.

Yürüdükçe geçmenin zor olduğu daralan kanyonlar yolunuza çıkacak geçmemem diye bir tedirginlik oluyor ama merak etmeyin orayı da geçip maceralı bir yolculuğa devam ediyorsunuz.

Saklı Kent Kanyonu

Ve bu maceraları yolculuğun sonunda yani kanyonun sonunda sizi karşılayan küçük bir şelale var. Yani bu eğlenceli maceranın sonunda size bir çok küçük bir sürpriz adeta. Bu kanyon beni çok etkilemişti ve çok farklı gelmişti. Kanyondan çıktıktan sonra maceranın yoğunluğunu ayabilmek için nehrin kenarında dizi olan restoranlardan birinde oturup muhabbetimizi ettik.

Xanthos Antik Kenti

Bahsedilecek pek bir şey yok UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor demem bence yeterince merak uyandırıyor. Ksantos Antik Şehri Kaş – Fethiye karayolunun 70 km’sinde yer almakta. Kaş’ta görmeniz gereken bir Antik Kent’in geçmişi MÖ 7. Yüzyılda dayanmaktadır. Antik Kentteki eserlerin çoğu Helenistik devire ait olduğu bilinmektedir. Her anıtta görebileceğiniz gibi kent suları, agora, mozaik zemini kilise, tiyatro ve nekropolisteki mezar anıtları görebilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti

Demre

Kaş’a 1 saat uzaklıkta olan Antalya’nın bir diğer ilçesi Demre. Buraya bir gününüzü hatta yarım gününüzü ayırıp görmenizi isterim çünkü buna gerçekten değer. Demre’de görmeniz gereken 3 önemli yer var.

  1. Myro Antik Kenti :

Likya döneminden kalma kaya mezarlarının bulunduğu önemli antik kent. Dışarıdan bakıldığında o kadar değişik gözüküyor ki koca koca dağları oyup içlerine koca koca mezarlar, yapıtlar yapmışlar. Geçmişte insanlar neler yapmış diyorsunuz. Vay be dedirten bir antik kenttir. Noel Baba olarak bilenen St. Nicholas’ın yaşadığı ve bazı mucizelerin gösterdiği yer olarak bilinen antik kent çok önemlidir.

  1. Noel Baba Kilisesi :

8. yüzyıldan kalma bir Ortadoks kilisesidir. Hepimizin bildiği yılbaşının vazgeçilmez tontiş dedesi evet evet tam da kendisi Noel Baba bizim topraklarımızda doğmuş bizim topraklarımız da ölmüş. Fakat İtalyan korsanları 1087 yılında Aziz Nikolas’a yani Noel Baba’ya ait kemikleri kaçırıp İtalya’nın bölgelerinden Puglia’nın Başkenti Bari’ye götürmüşlerdir. Normalde ölümünden sonra kendi adına yapılan ‘Noel Baba Kilisesi’ defnedilmiş tabi İtalyan korsanlar alıp götürene kadar.

  1. Andriak Ve Likya Uygarlıkları Müzesi:

Myra’nın liman kenti olarak bilinen Andriake kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ‘Grararium’ günümüzde Likya Uygarlıkları Müzesi olarak hizmet ediyor. Myra’ya 5 dakika Demre merkeze ise 1 km uzaklıktaki Çayağzı’nda yer alıyor. Müzede, Likya Uygarlığı hakkında güzel bilgilendirmeler veriliyor. En etkileyici ve en görkemli yer ise yer altı su sarnıcı, 24 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindeki yeraltı su sarnıcının üzerinde yürürken etkisinden çıkamayacağınıza eminim.

  1. Kaleköy ( Simena)

Bu eşsiz manzarası daha olan yer Kaleköy bir diğer adıyla Simena. Manzara severlerin favori yeri olabilir diye düşünüyorum. Beganvillerle birlikte kale surları, taş evlerin çatısı üzerinden içerisi üzerinden içeri lahitlerle dolu masmavi Akdeniz’e bakıyor. Sizi büyülüyor resmen baktığınız manzaraya bakakalıyorsunuz. Öldüm de cennete mi geldim acaba diye çok düşündüm açıkçası. Belki abarttığımı düşüneceksiniz ama gittiğinizde ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Orta çağdan kalma Simena Kalesi, kale surları, birkaç bloktan oluşan toprak, kaya mezarları ve antik tiyatro görülebiliyor. Gidin, görün ve keyfini çıkartın!

İlkbahar, yaz, sonbahar, kış her mevsim sizi kendine âşık edebilecek Akdeniz’in bu eşsiz güzelliğini Arnavut kaldırımlı sokaklarını, beganvillerle süslenmiş bu küçük ama mutlu insanların çok olduğu yere gelip de gitmek istemenizin pek mümkün olacağını zannetmiyorum. O yüzdendir ki eğer bir Kaş macerası, yaşamak istiyorsanız bunu 2-3 güne sığdırmayın derim. Doya doya tadını çıkarta çıkarta gezin. Bütün iyi dileklerim sizlerin olsun.