Likyalıların Medeniyet Kurduğu yer; Kekova

Likyalıların Medeniyet Kurduğu yer; Kekova

Antalya ilinin Demre ilçesi yakınların da Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük kayalık bir adadır. Eski adıyla ‘Kekova’ olarak da bilinmektedir. Küçük bir metre kareye sahip bu ada da kimse yaşamamaktadır. Son yıllarda adından çok fazla bahsettiren Kekova ‘Balık Kent’ olarak da bahsi geçmektedir. Adanın çevresinde yan, kıyılarında bulunan kalıntılar oldukça ilgi görmektedir. Bu kalıntılar yani ada ve çevresindeki arkeolojik kalıntılar ‘Kekova Sit Alanı’ olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple bölgede inşaata izin verilmemektedir. Bölgeye en yakın konaklama yapabileceğiniz otel Kumluca'da bulunan Kekova Deluxe Resort Oteldir.

Bizans dönemine ait olan bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu alandır. Üzerinde pansiyonlar kafeler bulunan bu adaya sadece tekne ile ulaşım sağlanmaktadır. Bu küçük ve enteresan adadan genel olarak bu şekilde bahsedebiliriz. Aslında bahsedebileceğim değişik bir hikayesi var. Sizlere öncelikle bunu anlatayım.

İtalyanların işgalinden sonra bu adanın hangi ülkeye ait olacağı uzun sürelerce tartışma konusu olmuştur. 1932 yılında yapılan bir anlaşma ile Türkiye’ye bırakılmasına karar verilmiştir. İnsana tarihi oldukça garip bir şekilde yansıtan bu ada. Siz adanın üstündesiniz tarih bu adanın kıyılarına gömülmüş kalmış ve siz oturduğunuz yerden suların altındaki o tarihi görebiliyorsunuz. Çok kıymetli çok özel bir yer.

Teknelerle adaya geçerken altı cam olan teknelerle Batık Kentin kalıntılarını görüyorsunuz ve bu siz isteseniz de istemeseniz de dikkatinizi oldukça iyi bir şekilde çekmeyi başarmaktadır. Tarihe ilgisi olmayan bir insanı bile meraklandıracak derece de hoş bir görüntüsü vardır. Ve benim için en güzel özelliği suyun berraklığı ve temizliği o kadar güzel o kadar temiz ki tekneler giderken balıkların danslarını çok net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Şarap mahzenleri, Lahitler, roma dönemine ait kilise kalıntıları, kaya mezarları, bir sürü antik kalıntılar bu ve bunlara benzer bir çok şey hepsi su altında çok ilginç ve çok ilgi çekici oldukça hem de. Burada yüzme ve dalış yaparak batık kenti yakından görebilmekte mümkün. Önceleri hükümet tarafından özel izin alınıyormuş fakat daha sonrasında tarihi batık olanlar haricindeki yerler serbest bırakılmıştır. Kekova Likya’nın oldukça önemli yerlerinden biri yermiş yani ticaret merkezlerinden biriymiş. 2. Yüzyılda depremler sonucun da sular altında kaldığı söylenmektedir. Bu durum her ne kadar kötü olsa da bıraktığı kalıntıların da harikalar yarattığını söyleyebiliriz. Ve burası sular altı arkeolojisi içinde oldukça önem taşımaktadır.

Kekova

Bu tarihiyle mükemmellikler gösterilen ada hiçbir zaman kentleştirilmemiştir. Kendisini adeta doğanın güzelliklerini doğanın eline bırakmış. Tabi doğa da her zaman ki mükemmelliğini göstermiş. Kendini adeta kentleşmeden koruyup kovlamış. Denizcilerin sığınak, gemi inşası ve onarım üssü olarak kullanılmıştır.

Sadece Antalya’nın değil tüm Akdeniz dünyasının en temiz denizine sahip olan Kekova ve çevresi bu temizliğini tartışmasız koruma altına alınmasına borçludur. Yabancı ziyaretçilerden de büyük takdir kazanmış olması ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin’ uluslararası korumacılıktaki gurur kaynağı olmuştur.

Balıkçılık başlıca geçim kaynağıdır. Burada devamında turfandalık, zeytincilik ve hububat ekimi de hoş tarımsal faaliyetler arasındadır.

Çiçeklerle dolu olan bu adaya ev sahipliği yapabilirsiniz kısa bir süre. Bir yat turunda koya yaklaşıp mağara gibi olan alanda eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Kekova Nerededir?

Kekova ilçesi, Akdeniz bölgesinde ki Antalya ilinin Demre ilçesinde yer alan bir adadır. En yakın yerleşim yerleri Kaleköy ve Üçağız köyleridir. Kekova Antalya’ya 135 km’dir. Demre’ye 35 km ve Kaleköy’e 36 km’dir.

Kekova’ya ulaşım sıkıntılı olduğundan en güzel koylar burada bulunmaktadır. Bir çok tekne turları düzenlenmektedir. Bitki örtüsü makidir. Bizans’a ait bir kilise bulunmaktadır. Kazı yapılmadığı için tarihi hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Yerleşim yeri bulunmamaktadır. Sadece ziyaretçi olarak geldiğinizde kafelerde ve tekne turları ile gezi yapabilirsiniz. Ada da ufak doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Tersane koyu hariç kesinlikle dalmak ve yüzmek yasaktır. Eğer Kekova'da bulunan pansiyonlarda konaklamak istemezseniz, yaklaşık 45 dakikalık bir mesafe kat edip Kaş Otellerinde de konaklama yapabilirsiniz. Kaş'da bulunan oteller genelde butik otellerden oluştuğu için kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.

Antalya için büyük önem taşıyan Kekova oldukça tarihi zenginlikler içermektedir. Eğer bir gün yolunuz Antalya’ya düşerse Kekova’ya uğramadan gitmeyin derim. Sonuçta tarihi bu kadar farklı şekilde görebilmek için pek mümkün olamaz gibime geliyor. Her şeyiyle güzeldir. Akdeniz Kekova ile bizlere ayrı bir güzelliği daha göstermektedir. Akdeniz düşkünleri Akdeniz’in aşıkları burayı görmelisiniz. Eğer görmediyseniz Akdeniz hakkında çok şey kaybetmişsiniz demektir. Eğer sizde her sene Akdeniz Antalya’ya gidiyorsanız ve yolunuz buraya düşüyorsa sakın ama sakın bu büyüleyici tarihi görmeyi unutmayın..

İyi eğlenceler..