Rize'nin Pokut Yaylası

Rize'nin Pokut Yaylası

Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir ? Pokut Yaylasına Nasıl Çıkılır?

Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir yayladır. Çamlıhemşin’den 20-25 km olmasına rağmen yol uçurum kenarında olması ve yolun çok fazla engebeli olmasından dolayı zorlu bir yoldur ve 1.5-2 saat sürmektedir. Yaylaya ulaştığınızda o yolda üstünüzde yarattığı heyecan korku karışımı hissi hemen unutuyorsunuz. Pokut Yaylası size eşsiz bir manzara sunmaktadır. Kesinlikle yüksek bir araba ile veya 4x4 ile yaylaya çıkmalısınız.

Yaylanın en güzel ayları haziran ve ekim aylarıdır. Doğanın güzelliğini en hafif ve naif soğuk havalarda hissetmek ve özellikle Rize de elinde bir Rize çayı ile efsane bir kombine olacaktır.

Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir ?

POKUT YAYLASINDA NEDERE KALINIR ?

Bir çok ev size ev sahipliği yapıyor ufak bir internet araştırması bunun için yeterli olacaktır. Pansiyon, otel ve dağ evleri konaklama hizmeti vermektedir. Genellikle fiyatı günlük 150-200₺ civarı tutmaktadır. Fiyatları kalacağınız yere göre değişmektedir. Pansiyonlarda yemek olarak Karadeniz’in mutfağından mısır gevreği, muhlama (kuymak) gibi bir çok türler ile size tatlar sunuluyor.

Kalacağımız yeri bulduk yerleştik güzel bir dağ evi seçtik manzarası bol yeşillikli tertemiz oksijenimiz var.

POKUT YAYLASINDA NE YENİR ?

Mısır ekmeği, peynir çeşitleri, balık, çay, tereyağı ile yapılan bir çok çeşit vardır. Ben buranın memleketlisiyim. Tat konusunda her damak lezzetine açık bir insanım ama Karadeniz yemekleri her zaman çoğu insanda gördüğüm kadarıyla sevilen tatlar arasında Karadeniz yöresel yemekleri geliyor.

Yemeği hallettik karnımızı doyurduk. Şimdi neler yapabiliriz Pokut yaylasında..Doğa yürüyüşü yapabiliriz. Huzur ve dinlemek konusunda en güzel yerlerden birindesiniz.

İlk tek gitmekten bahsedelim. Yalnız kalmak ve vücudumuzu ruhumuzu dinlendirmek için. Başınızı alıp gitmek istersiniz ya hani. İşte en güzel kaçamaklarınızdan biri olacaktır Pokut Yaylası. Doğanın verdiği şefkatli huzur ile dağların eteklerinde değil zirvesinde bulutların tepesinde olacaksınız. Hem ruhen hem bedenen bu bir mecaz değil gerçekten bulutların tepesinde olacaksınız.

Sisli manzaralı ve otantik ahşap evleri ile size muhteşem görüntü sunmaktadır.

En güzeller arasında aileniz, arkadaş ve sevgiliniz ile geceleri ateşin başında, gündüzleri ormanın içinde yürüyüş yaparken veya eşsiz manzaraya karşı kuymak ile çay içerken atacağınız kahkahalar içinde olmaya ne dersiniz ?

Ben bu sorunun cevabına evet dedim. Size burada söylediğim gibi bir dağ evinde kaldım. Kendime fark etmeden yuva edindim. Çok güzel bir misafirlik ile güler yüz ile karşılandım. Sıcacık evlerinde iç ısıtan odaları ve tabi o güzel tadına doyumuz olmayan çayı. Memleketim diye demiyorum soğuk havalarda iç ısıtan bir yer. Gece ateşin başında eşsiz manzara ile arkadaş sohbetlerimizin kemençe eşliğinde çalan abinin o güzel enstrümanına doyum olmaz. Horonların ve Karadeniz şarkılarının havada uçtuğu tebessümün kalpte hissedildiği bir gece olmuştu benim için. Sadece bu hisleri anlatmak yetmez yaşayarak öğrenebilirsiniz.

Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir ?

Doğa yürüyüşü, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için tercih edilen mekânlardan biridir. Zamanınızı burada rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Burası fazla etkinlik taşımayan bir yerdir. Buraya gelen her misafir ve ziyaretçinin en çok yapmak istediği şeylerden biri dinlenmektir. Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilmektir. Bazı vakit aralıklarında doğa yürüyüşü yapmak sizi rahatlatacaktır. Ayakkabılarınızı çıkartın ve ayağınızı toprağa basın iş, aşk, okul, para sıkıntılarınızdan uzaklaşın.. Kendinizi bu manzaranın içinde bir kareye sığdırın. Olması gerektiği gibi olsun her gezilerde anıtlar ve antik kentler görerek ufkunuzu açmak yerine bu sefer ruhsal anlamda kendinizi rahatlatın. Nereleri gezmeliyim derdi yok. Doğanın tam göbeğinde varlığı ile bütünleşebileceği yerlerden biri burası sadece bir yayla değil. Yeşilliğin tam ortasındasınız öteki gördüğün yeşil yanlarını unutun. Tam merkezindesiniz. İnsanların kendi evlerinden sizlere sunduğu yemekler ve o sofralarda Karadeniz şivesini bolca duyacağınız ve bu konuşmaların yüzünüzü güldüreceği yerdir.

Ayder yaylası gibi popüler ve çok uğrak bir yer olmaması ulaşımı oldukça zor olması sebebiyle güzelliğini az bile olsa hiç kaybetmemiştir. Kalbinizin deli gibi çarptığı yerdir. Dünya da tek siz varmışsınız gibi hissettiren Pokut Yaylası gökyüzüne o kadar yakındır ki bu kelimeler değil gözün ve ruhun görmesi gerekir. Zamanınızı çok iyi ayarlamalısınız. Çümkü biliyorsunuz ki bitmeyen yağmurları vardır. Hava şartları yüzünden doğanın tadını biraz geriden çıkarmak durumunda kalabilirsiniz. Ama eğer ki ben öyle de seviyorum diyorsanız kıyafetlerinizi çok iyi ayarlamanızı öneririm. En önemli şeylerden biri ise arabanızı arazi ve yüksek tipli seçmelisiniz. Dağ bayır ve uçurum kenarlarından geçip gideceksiniz.

Şimdiden size çok güzel Pokut maceraları diliyorum. Bol demli çaylarınız bol uzuuun uzadıya uzanan mıhlamalarımız en güzel damak tatlarımız sizinle olsun iyi eğlenceler. Bol sıcak ve güler yüzlü günler dilerim.