Soğuğa Aşık Kişiler İçin Finlandiya İglo Evleri

Soğuğa Aşık Kişiler İçin Finlandiya İglo Evleri

Finlandiya İglo Evlerine Hangi Mevsim Gidilir ? Finlandiya İglo Evlerine Nasıl Gidilir ?

Şimdi de kış ayını yaz ayına tercih eden, soğuğa âşık kişiler için ideal bir yeri anlatacağım. Finlandiya iglo evleri, dışarda kar kıyamet olmasına rağmen sıcacık ve çok samimi bir ortam. Ve daha güzel bir haber verecek olursam bu igloların camdan yapılanı da bulunuyor. Uyurken gökyüzünde izleyeceğiniz sayısız yıldız, uyandığınızda ilk göreceğiniz şeyin bembeyaz bir manzara olması bence dikkatinizi çekecektir. Bu zamana kadar gittiğiniz otelleri, ettiğiniz seyahatleri bir kenara koyun. Çünkü Finlandiya İglo Evleri’nde daha önce hiç yaşamadığınız deneyimleri yaşayacaksınız. Buz gibi havada bile içinizi ısıtacak manzarasıyla Finlandiya turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Kuzey Işıkları

Bu zamana kadar izlediğiniz bütün manzaralar, gördüğünüz bütün yerler aklınızdan çıkacak. Aslında bildiğiniz her şeyi unutacaksınız bu eşsiz manzara karşısında. Bilirsiniz, kutupların ve İskandinav Ülkeleri’nin kendilerine has bir manzaraları var. Gündüz kasvetli olan hava geceleri ışıklarla dolu bir sahneye dönüşüyor. O sahnenin başrolünde ise karanlıkta ortaya çıkan Aurora Borealis, yani kutup ışıkları bulunuyor. Genellikle kutup bölgelerinde görülen ve halkın kendi arasında ‘’Ruhların Dansı’’ olarak isimlendirdiği yeşil renkli ışık hüzmesinin manzarasını yattığınız yerden izleyebiliyorsunuz. İstatistiklere göre 23 Eylül ile 21 Mart arası en yaygın görüldüğü zaman. Hayatınızda yapmanız ve görmeniz gereken en önemli şeylerden biri de belki de buraya gidip kuzey ışıklarını izlemek olabilir.

Kuzey Işıkları

Kuzey Işıklarını Görme İhtimali Daha Yüksek Bölgelerdeki Otelleri Tercih Edin

Cam iglo tutmanızdaki en büyük motivasyonunuz elbette kuzey ışıklarını izleyebilmek. Ne yazık ki ışıklar her gün çıkmıyor ve her yerden aynı şekilde görünmüyor. Dolayısıyla aslında bu biraz da sizin şansınıza bağlı ama her şeyi şansa bırakmayıp biraz da siz uğraşmalısınız. Finlandiya’daki iglolar ve aurora kabinler, Saariselka, Levi, Rovaniemi, Inari bölgelerinde kümelenmiş durumda. Bazı yerlerde kuzey ışıklarını görme ihtimali daha düşük. Bana kalırsa paranızı boşu boşuna harcamak yerine kuzey ışıklarını görme ihtimalinin daha yüksek olduğu bölgelerden iglonuzu kiralayarak şansınızı arttırabilirsiniz. Hangi bölgeye gideyim peki? Diye soracak olursanız Saariselka yerleşimin kuzeyindeki yerlere odaklanmanızı öneririm. Özellikle de Inari Gölü’nün etrafındaki yerler doğa olarak da, kuzey ışıklarını görme ihtimali olarak da iyi yerler. Asla unutmayın ki bu yine de şans işi, çıkacağının garantisi yok.

Gitmeniz İçin En Uygun Zaman

Yaz: Kuzey ışıkları yaz hariç her zaman görülebiliyor. (Elbette istisnai günler oluyor ama çok nadir). Bu yüzden yaz mevsiminde gitmenizi pek tavsiye etmem.

Sonbahar: Eylül ışıklar için iyi ama kış aktiviteleri için yeterince kar olmuyor. Çünkü Kasım’dan önce havalar yeterince soğumuyor. Hatta küresel ısınma sebebiyle iyice Aralık’a kaymış.

Kış: Bildiğiniz üzere kutup bölgelerinde yazın gündüzler çok uzun, kışın da çok kısa oluyor. Kuzey kutup dairesinin kuzeyindeyseniz 21 Aralık civarları 24 saat gece. 21 Aralık’tan sonra geceler kısalmaya başlasa bile Ocak’ta bahsettiğimiz o eğlenceli aktiviteler için gündüzler yeterince uzun olmuyor. Şubat’ta hala günler kısa olsa da nispeten daha uzun (ayın haftasına ve bulunduğunuz yere göre 15 ya da 16 civarı kararıyor gibi düşünebilirsiniz.

İlkbahar: Mart’ta hem hava yumuşuyor, hem yağış hafifliyor, hem gündüzler uzun hem de kuzey ışıkları için iki prime-time’dan biri. Nisan’da kar erimeye başlıyor.

Bence En İyi Zaman: Şubat sonu & Mart başı

Yeme - İçme

Ev ya da kabin tuttuğunuz zaman kendi yemeklerinizi hazırlamanız için mutfağınız da olacak. Finlandiya’da et almak Türkiye’den daha uygun. Diğer yandan rokfor, gravyer gibi peynirler de bizim ülkemize kıyasla daha ucuz ama meyve ve sebze bunlara kıyasla çok daha pahalı. Şehirlerde market bulabiliyorsunuz. Alkol marketlerde değil özel dükkanlarda satılıyor. Snow Village’ın içindeki Ice Restaurant’ın yemekleri bana kalırsa muazzam. Menüye güzel olan her şeyi koymuşlar. Buz otelde kalmak bütçenizi aşıyorsa, burada hem buz deneyimi, hem de yerel yemekleri aynanda tadabilirsiniz.

Tree Hotel’i Görün

Mükemmel bir şekilde tasarlanan ağaç otel sizi gerçekten şaşkına çevirecek güzellikte. Hikayesi ise şu şekilde; emeklilik yaşları gelen Kent ve Britta Lindvall çifti köylerinde, doğa ile iç içe bir hayat sürmek isterler. Britta bir pansiyon açar ve eşi Kent de günlük balıkçılık turları düzenlemektedir. Ancak Lulea hiç turistik bir yer değildir ve pansiyon aileye hiçbir katkı sağlamamaktadır. Derken bir gün Lulea’da çekilen Tradalskaren yeni Tree Lover film ekibinin Britta’nın pansiyonunda kalması sayesinde çiftin aklına pansiyonun bahçesinde modern ağaç evler yapma fikri gelir. Sonra bu fikir bir gün Kent’in balık turlarına Rus mimarlardan oluşan bir ekibin gelmesi ile hayata geçer. Ağaç evler anında bir ünlü mıknatısı haline gelir. Kraliyet ailesinin bile buraya gelmesiyle yaşlı çiftin şansı döner ve yaşadıkları yer artık turistik bir yere dönüşür.

Ice-breaker’a Binin

Eskiden kış geldiği zaman denizlerin tamamen donması ile kuzey ülkelerine ticaret duruyormuş. Buzkıran gemilerinin icadı ile kışın da ticaretin devamlılığı sağlanmış. Buzkıranlar diğer gemiler için donmuş denizde incecik şerit halinde bir yol açıyorlar. Aynı zamanda kutuplardaki araştırma ve petrol istasyonlarına malzeme sevkiyatı için de kullanıyorlar. Böyle seferlere giden birkaç gemiyi talep çok fazla olunca 3-4 saat süren seferlere açmışlar. Gerçekten çok acayip bir tecrübe yaşayacağınızdan eminim. Gemi buzların üzerine çıkarak ağırlığı ile altındaki buz tabakasını kırıyor ve buzlar kırıldıkça gelen sesler çok değişik ve güzel. Gemi biraz ilerledikten sonra duruyor ve donmuş denizin üzerinde gezinmek için iniyorsunuz. Hayatta kalma tulumları giydiğiniz için üşümüyorsunuz. Fiyatları biraz pahalı olsa da bu aktiviteyi sadece burada yapabilirsiniz ve bence gitmişken mutlaka yapmalısınız.