Tayland Dilek Feneri Festivali

Tayland Dilek Feneri Festivali

Tayland’a Nasıl Gidilir? Dilek Feneri Festivali Ne Zaman Kutlanır ?

Karanlık gökyüzüne renk veren ve rüzgâr ne tarafa eserse aynı anda o tarafa yönelen binlerce dilek feneri. Düşününce bile ne denli romantik ve göz alıcı bir an olduğunu kafanızda canlandırabilirsiniz. Sadece bir dilek feneri yakıp gökyüzüne bırakmak ve onu izlemek bile çok güzelken bir de bunun binlercesini düşünün. Bu organizasyon Tayland’da her yıl festival olarak düzenleniyor. Tayland’ın renkli ve büyüleyici festivallerini eminim bir yerlerden duymuşsunuzdur. İşte bunlardan bana kalırsa en güzeli ’’Yi Peng Fener Festivali’’ bir diğer adıyla Dilek Feneri Festivali. Bu festivale katılan binlerce insan beraberlerinde getirdikleri dilek fenerlerini birer birer gökyüzüne bırakarak ortaya eşsiz manzaralar çıkarıyorlar.

Dilek Feneri Geleneği

Eskiden kasabanın güvende olduğu haberini komşu kasabalara vermek için kullanılan bu yöntem Çin takvimine göre yeni yılın ilk ayının ortasında kutlanmaya devam ediyor. Bu festival günümüzde eski bir geleneği yaşatırken yeni yıl için güzel dileklerin ışıltısını gökyüzüne yansıtıyor.

Bu festivalde fener uçurmak büyük bir sevap be Buda’ya saygı göstergesi sayılıyor. Işık yayarak yükselen fener tıpkı Buda’nın yaptığı gibi bizim de doğru yolu bulma isteğimizi simgeliyor.

Tayland Dilek Feneri Festivali

Tayland’a Nasıl Gidilir?

Tayland’ın başkenti Bangkok’tur. İstanbul’dan direk ve aktarmalı uçuşlarla Bangkok ve Phuket’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. THY ile Bangkok ve Phuket’e direk ulaşım bulunur. Diğer bir seçeneğiniz ise Singapur havayolları ile Singapur aktarması yaparak gitmektedir. İki seçenek de oldukça kullanışlıdır. Tayland’a gitmişken Dilek Feneri Festivali dışında uğramanız gereken onlarca yer ve güzellik var. Biraz da onlardan bahsedelim;

Bangkok’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Wat Arun (Riverside): Chao Phraya nehrinin karşı kıyısında yer alan Wat Arun tapınağı Şafak Tanrısından esinlenilerek bu adı alan budist tapınağıdır. Tapınağın asıl adı Wat Arun Ratchawararam Ratchawararamahawihan’dır. Zümrüt Buda’nın ilk korunmakta olduğu tapınaktır. Wat Phra Kaew tapınağının yapılmasıyla Zümrüt Buda buraya taşınmıştır. Tapınağın 82 metre uzunluğunda bir kulesi bulunmaktadır.

Grand Palace & Wat Phra Kaew (Old City/Khao San) : 218.400 metrekare alan üzerine kurulu tapınak 1952 yılına kadar Tayland Krallığı’nın resmi konutuydu. Şimdi ise kraliyet burada yaşamaktadır. 1782 yılında Kral I. Rama tarafından inşa ettirilmiş saray günümüzde ziyaretçilere kapılarını aralamaktadır. Saray içinde görülmeye en değer nokta 1784 yılından bu yana tapınak içerisinde yer alan Zümrüt Buda’dır. Ayrıca tapınak çevresindeki Ramaiken figürlerini, tapınak koruyucu sayılan aslan figürlerini, koruyucu melek figürlerini ve diğer mistik figürleri görmezden gelmeyin.

Wat Pho (Old City) : Grand Palace’ın bitişiğinde yer almaktadır. Asıl adı Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn olan tapınak Yatan Buda tapınağı olarak anılmaktadır. Wat Phra Kaew kadar meşhur olmasa da Bangkok’un en eski tapınaklarından biridir. Tapınak içinde yatan buda heykelinin uzunluğu 46, yüksekliği 15 metredir. Thai masajı ile ünlü olan tapınakta dilerseniz kendini şımartabilirsiniz.

Chatuchak Gece Pazarı : Dünyanın en bilinen ve en büyük açık hava pazarlarından biri olan Chatuchak Bangkok’ta sadece cumartesi ve pazar günleri açıktır. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz kendinizi kaybedeceğiniz çok renkli ve etkileyici bir pazardır. Bangkok şehir merkezine yalnızca bir kaç kilometre uzaklıkta olduğundan ulaşımı da çok kolaydır.

Yüzen Çarşı: Daha çok günlük turlar ile ziyaret edilen yüzen çarşı Bangkok’un 72 km uzağındadır. Damnoen Yüzen çarşı kanal üzerinde onlarca kayık içinde satış yapan yerliler ile dolup taşan rengârenk görülmeye değer bir yerdir. Karayolu ile ulaşımı olmayan yüzen çarşıya otobüs yolculuğundan sonra kayıklar eşliğinde devam edilmektedir.

Turkuaz Rengindeki Denizinde Kaybolacaksınız

Tayland sadece festivalleriyle değil adaları ve şahane plajları ile de ünlü. Phi-Phi Adaları, Ko Pha-Ngan, Ko Samui, Ko Tao, Ko Lanta, Phuket… Bazıları dalış işin, bazıları lüks tatil için bazıları da kafa dağıtmak için idealler. Bütün hepsinin ortak yönü ise turkuaz, muhteşem bir denize sahip olmaları. Taylanda gitmişken dalış yapmanızı da şiddetle tavsiye ediyorum. Burada hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için çok iyi dalış noktaları var. Daha önce hiç dalış yapmadıysanız burada gayet makul fiyatlarda olan kurslara katılabilirsiniz.

Tarih ve Kültür Merkezi

Antik kalıntılar, budist tapınakları ve mabetleri tüm ülkenin en önemli kültürel değerleri. Ülkenin her yerinde birbirinden ihtişamlı dini yapılar var. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Sukhothai ve Ayuthana kalıntılarını bisikletle gezmek bir klasik haline gelmiş durumda. Chiang Mai’de monarşinin kalbi Bangkok’ta Budist mimarisinin en güzel örnekleri var.

Tayland’a Ulaşım ve Vize

Tayland’a vize gerekmiyor. Bir girişte en fazla 30 gün ülkede kalabiliyorsunuz.

Tayland’ın can damarı turizm olduğu için ulaşım, konaklama gibi konular çok gelişmiş. Şehirlerarası düzenli servisler sayesinde her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Denemeniz Gereken Lezzetler

Thai mutfağı dünyanın en iyi 10 mutfağı arasında gösteriliyor. Şimdi benim fikrime göre kafamda ilk 5 sıraya koyduğum en güzel Tayland yemeklerini sizlere aktardığım kısıma geçeyim.

1.Tom Yum Goong

Tayland mutfağının en güzel çorbalarından biridir. Türkçe mealini soracak olursanız karidesli baharat çorbası da diyebiliriz. Baharatı seven bir millet olduğumuz için bu çorba size garip gelmeyecek hatta benim fikrime göre bayıla bayıla yiyeceksiniz. Bu çorbanın karides dışında tavuk etli, dana etli türleri de var.

2.Yam Neua Yang

Tayland’ın en meşhur salatalarından biridir. Yeşil soğan, nane gibi yeşilliklerden hazırlanan bu salatanın içine bir de dana eti eklemişler ki bence hayatınızda yiyeceğiniz en güzel salatalardan biri bu olabilir.

3.Spring Roll

Bildiğimiz sigara böreğine benzeyen bu yiyecek Tayland’da Sokak tezgâhlarının vazgeçilmezi ve fiyatı da oldukça uygun. Sigara böreği ile ayrılan farkı ise sebzeli veya sebzeli-etli olması ve içindeki malzemenin bolca koyulması.

4.Pineapple Rice

Acı, tatlı ve ekşiyi bir araya getiren ve ananas içerisinde servis edilen bu yemek sizi gerçekten şaşırtacak. Bu yiyeceği tavuk, karides, dana etli olarak da sipariş edebilir ve tadına varabilirsiniz.

5.Khao Phad Kung

Kızarmış pirinç ile yapılan bir karides yemeği. İçinde soya sosu da kullanılarak hazırlanıyor ve bence damakta güzel bir tat bırakıyor. Denemenizi şiddetle tavsiye edebilirim.