FİLTRELE

SONUÇLARI FİLTRELE

KİŞİ BAŞI FİYAT ARALIĞI

Çocuklar İçin

Genel Özellikler

Havuz, Deniz, ve Plaj Özellikleri

...

Hattuşa Vacation Thermal Club Kazdağları

Edremit, Balıkesir

 • Bahçe
 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Çocuk Dostu (0-11 Yaş 1.Çocuk Ücretsizdir.)

Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
...

Family Resort Spa & Thalasso Thermal

Silivri, İstanbul

 • Asansör
 • Bahçe
 • Otopark
 • Çocuk Dostu (0-6 Yaş 1.Çocuk Ücretsizdir.)

Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
...

Venüs Termal Butik Otel

Edremit, Balıkesir

 • Asansör
 • Bahçe
 • Otopark

Kapıda Ödeme
Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
...

Gönlüferah Thermal & Spa Hotel

Osmangazi, Bursa

 • Toplantı Odası
 • Doktor Hizmeti
 • İnternet Kafe
 • Çocuk Dostu (0-5 Yaş 1. Çocuk Ücretsizdir.)

Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
...

Ömer İpek Thermal Hotel & Holiday Village

Afyonkarahisar Merkez, Afyonkarahisar

 • Otopark
 • Kablosuz İnternet
 • Toplantı Odası

Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
Fiyatları görmek için lütfen tarih seçiniz.
Termal Oteller

Termal Oteller

Termal oteller doğanın bize sunduğu kaynaklardan olan termal yeraltı sularından faydalanabileceğiniz tesislerdir. Günümüzde bir çok insan termal otelleri sağlık sebebiyle seçmektedirler çünkü termal yeraltı sularının birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinir. Bunun nedeni olarak da termal oteller aslında sağlık turizmi çatısı altındadır. Termal yeraltı suları kas hastalıklarından romatizmaya ve hatta sindirim sistemi bozukluklarına kadar birçok hastalıkta tedavi olarak önerilebilir. Bolca mineral içeren termal sular hem genel vücut sağlığına hem de cilt bakımına oldukça faydalıdır. Bu termal sular yani diğer bir deyişle kaplıcalar ülkemizde pek çok bölgede çıkarılabiliyor. Özellikle kış aylarında tercih edilen termal otellere ilgi oldukça yoğundur. Kış aylarında tercih edilmesinin belki de en önemli sebeplerinden biri termal suyun sıcak olması. Buz gibi havada bile sıcacık suya girip rahatladığınızı düşünsenize. İşte termal oteller de size tam olarak bunu sunuyor. Hem mükemmel bir tatille rahatlayacak hem de sağlığınız için faydalı şeyler yapmış olacaksınız.

Termal Otellere Ne Zaman Gidilir?

Kaplıcalara gitmek için belirli bir tarih yok aslında. Yani canınız ne zaman isterse gidebilirsiniz. Fakat ülkemizde ilkbahar ve sonbahar ayları sağlık turizminin en zirvede olduğu dönemler. Bu durum termal otele gelecek kişinin rahatsızlığına göre değişiyor. Örneğin nevralji, romatizma ve şeker hastalığı için en uygun olduğu söylenen dönem yaz aylarıdır. Sinir hastalıkları, mide, bağırsak,karaciğer için ise sonbahar ve ilkbahar aylarının uygun olduğu belirtiliyor. Siz yılda iki kez termal otele gitmek istiyorum derseniz eylül ve mayıs aylarını tercih etmenizi öneririm.

Sadece Sağlık İçin Değil

Buraya kadar termal otellerin faydalarından ve sağlığa nasıl iyi geldiklerinden bahsettik fakat aklınızda buraya sadece sağlık için gitmek gelmesin. Termal otellerde de gayet güzel bir tatil de geçirebilirsiniz çünkü diğer otellerden onu ayıran tek özelliği şifalı olarak bilinmesi. Kaplıcaya girip odama geçip uyurum düşüncesini kafanızdan atabilirsiniz çünkü birçok termal otelde farklı aktiviteler de mevcut. Hem eğlenmek hem de sağlığınız için faydalı bir şeyler yapmak istiyorsanız kaplıca tatilleri tam size göre. Bedenen sağlığınıza kavuşurken ruhen de rahatladığınızı ve dinlendiğinizi hissedeceksiniz.

Kaplıcalar Kimler İçin Sakıncalı

Bu şifalı termal sular ne yazık ki bazı durumlarda sakıncalı olabiliyor. Örneğin hamileliğin ilk üç ayında termal sular doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor. Üç aydan sonra ise doktorun izin verdiği şeylerin dışına çıkmadan tatilin yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra ağır kansız kişiler, yüksek ateşli kişiler, kanser hastaları, ağır kalp hastalığı olan kişiler, yüksek tansiyon hastaları, açık yaraları bulunan kişiler için de kaplıcalar önerilmiyor. Sizin yine de doktorunuza danışmanızda fayda var çünkü hastalığınızın seviyesini ve size neyin iyi gelip gelmeyeceğini en iyi bilecek kişi onlardır.

Kaplıca Tatilinizde Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Kaplıca tatiline çıkmadan önce gideceğiniz bölgedeki termal suların hangi özellikleri taşıdığını ve ne tip hastalık veya sıkıntılara iyi geldiğini araştırmanızı öneririm. Seçiminizi bu araştırmanıza göre yapmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır ve tatilinizin daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Gideceğiniz ve konaklayacağınız otelin özelliklerini mutlaka araştırın ve kendinize en uygun olanı seçin. Termal suda yani kaplıcada sabun, şampuan vs. herhangi bir kimyasal madde kullanırsanız tedavinin etkisini azaltacağınızı bilin ve bu ürünleri kesinlikle kullanmayın. Sıcak havuza girerken de dikkatli olmalısınız, ağır adımlarla sıcak suya girince suyun içinde beklerken çok fazla hareket etmemenizi öneririm.

Termal Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Normal bir tatile giderken nasıl hassas bir şekilde otelinizi araştırıp bu konuda titiz davranmanız gerekiyorsa termal oteller için de bu geçerli. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri termal otelde kullanılan suyun Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış olmasıdır. Eğer bu onayı almamış bir termal otel bulursanız ve orada tatilinizi yapmaya karar verirseniz hayal ettiğiniz tatili geçiremeyeceğinizi belirtmek isterim. Kalacağınız otelde hijyen de çok önemli olmalı. Termal otellerin çoğunda açık ve kapalı termal havuzlar, hamamlar, jakuziler, saunalar, masaj odaları, fizik tedavi odaları bulunuyor. Hatta bazı termal oteller Emekli Sandığı ile anlaşması olan uzman doktorlar ve fizyoterapistler tarafından uygulanan ücretsiz sağlık hizmetleri de bulunuyor. Çoğu termal otelde sağlık ekibi bulunduğunu da belirteyim. Tatilinizi yaparken sağlığınıza da iyi gelecek bu termal oteller her açıdan oldukça faydalı.

Aile Odaklı Hizmet

Termal tatilinizin size olduğu kadar çocuklarınıza da faydası dokunuyor. Ayrıca çocuklarınızla kendiniz ilgilenmek zorunda kalmıyorsunuz. Siz termal suların tadını çıkarırken çocuklarınızı gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz çocuk kulüpleri de bulunuyor bu otellerde. Tatilin tadını çıkarırken çocuklarınız da çeşitli aktivitelerle günlerini dolu dolu geçirecekler. Pek çok tesisin çocuklar için deneyimli ve alanlarında uzman çalışanları bulunuyor. Ailecek tatil geçirmek istiyorsanız termal oteller tam size göre eğer kendinize vakit ayırmak istiyorsanız çocuklarınızı emanet edebileceğiniz güvenilir bir yer olduğu için termal oteller yine tam size göre.

Termal Otele Nereye Gidilir?

Termal otelin oluşabilmesi için yerin altından çıkan termal sular şart. Bu yüzden otellerin termal su kaynaklarının bulunduğu konumda yer alması oldukça önemli. Ülkemiz termal su bakımından oldukça zengin. Termal su ülkemizde birçok farklı bölgede ve şehirde çıkıyor. Bunlarda birinin size yakın olması oldukça muhtemel. Termal otel ya da kaplıca denilince ilk akla gelen şehirler Afyon, Yalova, Kütahya, Denizli, Ankara ve Balıkesir’dir. Bu şehirlerin yanı sıra Antakya, Sakarya, Rize, Bolu, Kayseri, Muğla gibi şehirlerimizde de termal su çıktığı için termal oteller bulunuyor. Pek çok termal otel size doğa ile iç içe bir tatil sunar.

s