Yeşilliğin, Maviliğin Bir Araya Geldiği; Karadeniz Turu

Yeşilliğin, Maviliğin Bir Araya Geldiği; Karadeniz Turu

Karadeniz Gezilecek Yerler

Karadeniz gezilmesi, görülmesi ve hissedilmesi gereken yerlerden biridir. Ben gezilen yerlerin en çok ruhu doyurmasına dikkat etmişimdir. Yeşilliğin, maviliğin bir araya gelmesi ile bu denli doğa harikasının uzun bir sahil boyu uzanan Karadeniz bölgesini hissetmelisiniz. Bu denli merak edilip gidilen yer genellikle turistlerin hep dikkatini çekmiştir. Karadeniz Bölgesinden bahsediyoruz, toplam 18 ili ile başlarınızı döndürecek güzellikleri, yemekleri ve tarihi yerleri vardır.

Ufak bir telaş barındırır. Denizinin asiliği, doğasının vahşiliği ama bir o kadarda huzur barındırır. Hani derler ya her huzurun içinde bir telaş vardır diye. İnsanların içtenliği halka açık ve güler yüzlü olması sizi daha da cezbettirecektir gezip dolaşmaya. ‘’Tıpkı Karadeniz gibiyim, bazen gözü kara coşkun, bazen içi kara suskun’’ demişler.

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Kültürel Zenginlik

Karadeniz insanı güler yüzlü, sevecen ve aşırı eğlenceli bir yapıya sahiptir. Bir çok görüş hakkında konu hakkında konuşurken farklı alanlarda bilgi sahipliği yapmaktadır. Kültürlere farklı açıdan bakmanız için güzel bir deneyim olacaktır.

Karadeniz’in Lezzetli Yemekleri

Karadeniz’in kendine özgün bir mutfağı vardır zaten bu yüzden dillerden düşmeyen Karadeniz yemekleridir. Kıyı bölgesinin tadına doyumuz deniz ürünü olan hamsi başta olmak üzere yemek listesi oldukça uzundur. Yayla yaşamından şehir yaşamına uzanan süt, yoğurt, süzme yoğurt, kaymak ve peynir ve bir çok çeşitleri sizlerin damak tadını zirveye çıkaracaktır. Bu süt ile elde edilen tereyağı ise sahanda yapılan yumurtada, kuymak içine koyulan tadını bu derece enfes bir şekilde verilen tadı damağınızdan gitmesin isteyeceksiniz. Lahanası, mısır unu ve mısır unundan yapılan mısır ekmeği de söylemeden geçmeyelim. Mısır ekmeğini yoğurdun içine doğrayarak güzel bir öğün yapabilirsiniz. Fındığı ve o tavşankanı çayını güzel manzarasına bakarak içmeden gitmeyin derim.

Karadeniz Durakları

Safranbolu

Safranbolu merkezine girerken Yeni Şehir ve Eski Şehir olmak üzere ikiye ayrılan bir ayrım bulunmaktadır. Eğer tarihi bölgesini gezmek istiyorsanız Eski Şehir yazan tabelaya yönelmelisiniz. Eski mimari yapıtların arasında kendinizi kaybedeceksiniz. Nerede fotoğraf çekilsem diye dönüp duracaksınız. Merkezde bulunan Yemeniciler çarşısı, Bakırcılar çarşısı ve Arasta çarşısı meşhur çarşılarındandır. Bu kadar yolu aşmaya hazır bir halde gelmişiz Arasta’da üzüm salkımlarının altında odun ateşinde pişmiş olan Türk kahvesini içmeden o güzel manzara ile sefasını sürmeden gitmeyin derim. Bu çarşının sokakları dar ve sağı solu eşya satan bir çok satıcı bulunmaktadır buda oldukça güzel bir görüntü çıkarmaktadır.

Amasra

Amasra Karadeniz’in incisidir. Akdeniz’i andıran yapısı ile sizi kandırması burası tamamen Karadeniz’dir. Güzel kanyonları, plaj alanları ve tatil yapmalık bir çok alan bulunmaktadır. Amasra salatasını mutlaka tatmalısınız.

Ilgaz Dağı

Kış aylarında kayak ve kar sporları olarak tercih mekanlarından biridir. Son zamanlarda ufak bir kaçamak olarak tercih edilen mekanlar arasındadır. Yaz sıcağında yazları serinlik mekanlarından birdir. Kar sporları yapabilir eğer kar sporu sevmiyorsanız izlemeyi tercih edebilirsiniz. Sıcak ateşin başında sucuk ekmek ile doğanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Sinop

Sinop

Akdeniz kasabalarına benzeyen bir yapıya sahiptir. Yüzyıllık ağaçlarının altında güzel sohbetler ve çaylar içebilirsiniz çaylarınızı içerken denizin süzülüşünü huzur verici bir şekilde izleyebilirsiniz. Sinop kalesine yürüyerek çıkabilirsiniz. Sinop cezaevi gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden biridir. Yapısının size katacağı kültür ve tarihi bilgi ile değişik bir ortama geçiş yapacaksınız.

Çorum

Alacahöyük

Bu höyükte dört ayrı kültür evresinde bulunan 15 ayrı yapı bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk cebinde kalan son para ile bu çalışmayı başlatmıştır.

Hattuşaş

Hititlerin bir dönem başkentliğini yapmış olduğu Hattuşaş milattan önce 17. Yüzyıla uzanmaktadır. UNESCO dünya mirası altına giren Hattuşaş’ta yapılan kazı çalışmalarında 5 farklı milletlere ait kalıntılar bulunmuştur. Buraya gezmeye gelirken bunu bilmek bile size çok fazlı hissiyatlar ile kendinizi geçmiş ile şimdiki zaman arasında hissedeceksiniz. Çorum’a gelmişsiniz gezmişsiniz en azından havasını bile solumuşsanız meşhur leblebisinden almadan gitmeyin.

Samsun

Samsun gezilecek alanın çok olduğu yerlerden biridir. Denizin yer ile birleşmesi sonucu oluşan Batıpark ve Doğupark. Batıpark içerisinde gondol gezisi yapabilirsiniz. Deniz ile bağlantısı olan suni gölde ise güzel manzaraya karşı yemek yiyebilirsiniz. Teleferiğe binerek güzel manzarayı önce göğe yükselerek net şekilde görebilir sonra ise elinize çayınızı alıp yudumlayarak manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Amasya

Amasya’nın çok farklı bir alanı vardır. Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya farklı bir havaya sahiptir. Eski konakları, kral mezarları ve bir çok tarihi ile bütünleşmiş alan bulunmaktadır. Güzelliği ile etrafına ışık saçan ve binaları ile tarihi iç içe yaşatan yerlerden biridir. Doğa güzelliği ile kendine hayran bırakan Borabay Gölü’ne gitmelisiniz.

Ordu

Ordu’nun sahil kenarlarının güzelliği Fatsa ve Ünye merkezlerinde oldukça güzel şekilde görebilirsiniz. Ünye’ye eğer uğradıysanız lokantalarında pide yemeden geçmeyin. Kasabanın güzel manzarasını çayınızı yudumlarken vazgeçilmez huzurun tadını çıkartın. Fatsa’da Ünye’nin bir büyük boy olanıdır. Plajlarında denize girebilir, yemek alanlarında yemek yiyebilirsiniz. İlk gelmeniz gereken yerlerden biri olan Boztepe araba ile değil teleferiğe binerek gezebilirsiniz. Ordu’nun güzel manzarasını fındık bahçelerini sisler içerisinde olan tepelerin güzelliğini doyumunuz olmadan izleyin.

Trabzon

Eşsiz doğasıyla size Karadeniz’i doyasıya yaşatan Karadeniz’in incisi olarak bilinen Trabzon her mevsimi yağışlılarıyla meşhur olan bir şehirdir tertemiz havası içinize doya doya çekebilmek için o meşhur yaylalarına uğramanız şart demeliyim. Trabzon halkı için yaylalar oldukça önemli bir yerdir oldukça önem verdikleri yaylalarda her yıl düzenli olarak şenlikler düzenlenir.

Sümela Manastırı

Maçka’da yer alan bu meşhur yapı Trabzon’u sembolü haline gelmiştir. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz bu benzersiz manastırı görmek olsun ilk işiniz. Burada dolaşma biraz yorucu olsa da emin olun ki yorgunluktan çok keyif alacaksınız. Yapının bazı yerlerine girmedim yapıda yenileme ve tadilat olduğu için bazı kısımlara girmek yasaktı.

Uzun Göl

Uzungöl

Tam bir doğa harikası. Tabii ki muhteşem manzarasına hayran kalacaksınız yani kalmamak mümkün değil bence. Gölün tepesindeki restoranlar çıktı hem muhlamanızı keyifle yerken hem de manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Ayasofya müzesi

Çarşıya yakın olan bu müziği mutlaka görün derim. Eski zamanlardan kalmış korunmuş bir tarihi eser.

Rize

Pokut, doğa yürüyüşü, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için tercih edilen mekânlardan biridir. Zamanınızı burada rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Burası fazla etkinlik taşımayan bir yerdir. Buraya gelen her misafir ve ziyaretçinin en çok yapmak istediği şeylerden biri dinlenmektir. Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilmektir. Bazı vakit aralıklarında doğa yürüyüşü yapmak sizi rahatlatacaktır. Ayakkabılarınızı çıkartın ve ayağınızı toprağa basın iş, aşk, okul, para sıkıntılarınızdan uzaklaşın.. Kendinizi bu manzaranın içinde bir kareye sığdırın.